Uvod

Dr Emil Dönges

Bog je naumio imati sveti i radostan narod. U davna vremena On je zbog toga izabrao Izraelski narod, to jest, Avramove potomke. To je trebao biti narod Njegovog izbora, a On je želeo živeti u njihovoj sredini i boraviti među njima. Poznato nam je da su Jakovljevi sinovi, zbog gladi u zemlji preselili u Egipat i njihovo potomstvo je posle Josifove smrti ostalo još 400 godina u zarobljeništvu, pošto su ih Egipćani pretvorili u svoje roblje. Tako su Abrahamovi potomci prvo trebali biti oslobođeni iz kuće ropstva" (Mihej 6:4).

Bog je izabrao Mojsija da izvrši to delo i da postane njihovim vođom i zastupnikom. On ga je pozvao i poslao Egipatskim vlastodršcima s porukom: "Ovako veli Gospod Bog Izrailjev: Pusti narod moj da mi praznuju praznik u pustinji." (2. Mojsijeva 5:1). Da, to je bio Božji poziv i zadatak za izabrani narod, da slave praznik u pustinji.

Danas je celi svet u duhovnom smislu postao pustinjom, zbog otpada od Boga. Ali svi oni koji poznaju Božje miroljubive namere, i koji se raduju Njegovom izbavljenju i Njegovom spasenju, koje je On pripravio kroz svoga Sina Isusa Hrista, oni Ga mogu proslavljati i uzvisivati u Duhu i Istini. Da, oni koje je Gospod izbavio oni već sada mogu videti Njegovu slavu, u ovom svetu, u ovoj pustinji.

Praznike na koje je Izrael bio pozvan da ih slavi, imaju i svoje duhovno značenje. Radi toga će i za nas biti blagoslovljeno njihovo razmatranje pod vodstvom Svetoga Duha i u svetlu Evanđelja. Bog je svom zemaljskom zavetnom narodu dao sedam praznika. Ako tome dodamo subotu kao praznik koji se svake nedelje ponavljao, onda bi u stvari bilo osam praznika.

Kod nabrajanja praznika u 3. Mojsijevoj 23 se stvarno na prvom mestu spominje subota kao praznik. Ali potrebno je obratiti pažnju da Duh Sveti nakon što je nabrojao naredbe za držanje subote u stihovima 1-3, prelazi na novi početak, te započinje s rečima: "Ovo su praznici Gospodnji, sabori sveti, na koje ćete se sabirati u vreme njihovo..."

I sada se nabrajaju praznici - njih sedam - koji su se ponavljali svake godine:

1. Pasha.
2. Praznik beskvasnih hlebova.
3. Praznik prvih snopova.
4. Praznik nedelja (sedmica).
5. Praznik truba.
6. Dan očišćenja (dan pomirenja).
7. Praznik senica.(1)

Razmatrajmo pojedine praznike po njihovom redosledu.

Beleška:

^1 Ako ostavimo subota (Sabat) da stoji sam za sebe imamo sedam praznika. Poneki tumači Svetog pisma broje praznik Pashe i praznik beskvasnih hlebova zajedno kao jedan praznik, u tom su slučaju sa subotom opet sedam praznika. Broj sedam je čitateljima Biblije dobro poznat kao broj koji pokazuje božansku jedninu u njenoj množini. Tako je svećnjak u hramu imao sedam grana i sedam plamenova; a u Otkrivenju se nabraja sedam zajednica kao slika raznih stanja celokupne crkve od njenog postanka pa do njenog kraja.
"Moramo čekati Nekoga ko će biti Bog ili od Boga nadahnut čovek, koji će nas naučiti našim dužnostima i skinuti mrak s naših očiju."
- Platon

ZA DANAS

IZDVAJAMO




ANKETA

-

INDEKS TAGOVI

PRATI NAS

Posete/Statistika
Danas: 103
Ukupno: 6308839
Generisano za: 0.004''

W3C XHTML 1.0
W3C CSS

Internet izvor: http://siont.net/u-hristu/knjige/donges/uvod.php
Ovaj tekst je preuzet/odštampan sa sajta SIONSKE TRUBE - http://www.siont.net/.
Uslovi i prava za korićenje ovog materijala su dati na stranici: http://www.siont.net/garancije.php.